Mladí lidé se často nachází v rozporu mezi osobními potřebami a tím, co od nich očekává okolí. To může vést ke konfliktům a duševní nepohodě. Psychoterapie pro dospívající nejčastěji řeší úzkosti a deprese, psychosomatické problémy, sebepoškozování, šikanu, zpracování traumat nebo poruchy příjmu potravy. Je ale také vhodná pro všechny kteří se chtějí zorientovat ve svém životě, lépe zvládat své emoce, léčit rány z minulosti, porozumět sobě i druhým a zlepšit tak své vztahy.
Dětský psychoterapeut pro mládež od 13 do 18 let se řídí zásadou, že na prvním místě je vždy pohoda klienta. Není proto možné brát ohled na pocity či duševní stav rodičů, sourozenců a dalších členů rodiny. K řešení komplexních vztahů je určena rodinná terapie. Tu si na Hedepy můžete rezervovat také.
Pokud je vám mezi 13 až 18 lety, můžete si rezervovat sezení s psychoterapeutem sami v případě, že se cítíte dostatečně rozumově vyspělí a způsobilí o tom rozhodnout bez rodičů. Nicméně může se stát, že vás terapeut pro jistotu o souhlas rodičů před druhým sezením i tak poprosí. V takovém případě vám vše pomůžeme zařídit, pokud si to budete přát. Naším doporučením je i tak ale s rodiči vše probrat. Můžete jim třeba poslat odkaz na tuto stránku.
Důležitým prvkem terapie je také slib mlčenlivosti terapeuta, který platí i pro mladé klienty. V případě terapie pro mladistvé může být ale mlčenlivost omezena zejména tím, pokud by měl dle českých zákonů terapeut tzv. oznamovací povinnost. Ta se ho týká dozví-li se např. o spáchání trestného činu. V případě podezření, že je dítě týráno, zneužíváno či je ohrožován jeho zdravý vývoj, má terapeut povinnost z vyšetření vyloučit přítomnost zákonného zástupce.
Nebojte se o tom s rodiči mluvit. Řekněte jim o tom co možná nejdříve včetně důvodu, proč se terapie chcete zúčastnit a v čem vám může odborník pomoci. Můžete jim třeba poslat odkaz na tuto stránku, kde najdou všechny potřebné informace, aby vás mohli podpořit.