Rodičovství je jednou z nejkrásnějších, ale zároveň nejnáročnějších životních úloh. Během společného života se mohou objevit problémy v rodině, které mohou vyústit v to, že si přestaneme rozumět s našimi dětmi, rodiči, nebo třeba sourozenci… Diskomfort mohou způsobovat neshody rodičů ohledně výchovy dětí, hádky sourozenců, vztah s novým partnerem rodiče a další. Je důležité se postavit problémům čelem a řešit je včas, aby se minimalizovaly negativní důsledky, které mohou způsobit dlouhodobé problémy.
Metoda psychoterapie v rámci rodinné terapie funguje tak, že na klienta se terapeut nedívá jako na jednotlivce, ale pohlíží na něj jako na součást uceleného systému. Pomocí psychologických technik dokáže terapeut ukázat problém z jiného úhlu, tak aby ostatní členové pochopili přání a potřeby ostatních. Rodinná poradna podněcuje rozvoj nových možností a dovedností ve vzájemných vztazích, chování a komunikaci.
Občas se do rodinné terapie odmítnou další členové zapojit. Někdy mohou mít rodinní příslušníci pocit, že poradna pro rodinu není to správné řešení, nebo třeba ani tolik problémy nepociťují. Neexistuje jednoduchá rada, jak druhé k terapii přimět a případný nátlak může snadno vyvolat další konflikty.
Nicméně jestliže má jeden člen z rodiny vůli dané problémy ve vztazích překonat, není nic ztraceno. Individuální setkání s odborníkem mohou poskytnout nové pohledy na situaci, nabídnout možná řešení a inspirovat nás, jak v našich vztazích komunikovat s ostatními členy rodiny.